Туристичний Львів: культурна спадщина
Львів – одне з найкрасивіших міст України та східної Європи, і зараз — великий туристичний центр. Щороку місто Лева відвідує понад 2,5 мільйони туристів. Таку велику кількість прихильників можна легко пояснити, адже у Львові кожен може знайти те, що йому до вподоби. Хтось поласує легендарною львівською кавою чи шоколадом, хтось відвідує фестивалі, хтось – театр, поезію та джаз, а хтось шукає романтику старого міста та захоплюється історією.
Історія Львова і цікава та насичена, влада та архітектура змінювались, проте одне завжди залишалось незмінним: атмосфера. А відчути цю атмосферу сповна можна тільки знаючи, через що пройшло місто Лева протягом років свого існування.
Історія формування міста Лева – довга і важка. За час свого існування львів’яни пережили багато – постійно змінювалась влада, місто перебудовували, палили і руйнували, часом його жителів обмежували у правах і розвитку, а іноді – заохочували і допомагали. Яким тільки Львів не був – і польським, і німецьким, і австрійським… І врешті-решт став істинно-українським. Став тим містом, яке без сумніву можна назвати культурною столицею України.
Цей довгий шлях і зробив Львів таким, який він є зараз – багатонаціональним, різноманітним, цікавим і незвичайним.
Як все починалось? Львів має дві дійсно важливі особливості: вкрай вигідне зі стратегічної точки зору розташування і краєвиди неймовірної краси. Стоїть він на 7 горбах, зовсім так само, як і Рим, оточений лісами та ріками. Саме тому, коли у 12 столітті Данило Галицький проїжджав повз, він не зміг не звернути уваги на такі завидні землі. І вирішив залишитись тут. На Високому Замку заховали скарби і приставили чисельні охоронні загони. Зараз, не дивлячись на те, що від замку не залишилось, місцевість з однойменним парком Високий Замок привертає увагу туристів. Син Галицького Лев був одружений з Констанцією, донькою угорського короля. Вона, як і всі європейки того часу, була католичкою, і, перебуваючи постійно далеко від дому і від звичної для неї культури і релігії, сумувала. Лев вирішив зробити подарунок дружині і побудував католицький храм у романському стилі, названий іменем Івана Хрестителя.
У ті роки головною локацією міста була площа під Замковою Горою, де стояв палац князя та церква Святого Миколая. Там же, на площі Старий Ринок, і було найважливіше торгове місце, де завжди було багато людей і вирувало життя: купці з усього світу звозили сюди на продаж все – від срібла та зброї до справжнього грузинського вина та дорогого шовку.
У другій половині 13 століття Лев зробив Львів столицею держави. Проте довго панувати на своїй землі не довелося – Галицько-Волинське князівство тих років не тільки постійно піддавалось нападам монголо-татар, а й було серйозно послаблене внаслідок міжусобних чвар, і Польському королівству не довелось докладати значних зусиль, щоб його завоювати.
Польському королю Казимиру ІІІ місто сподобалось, особливо захоплювала його гора Високого Замку. Проте, аби місто вважалося повністю польським, почав його перестроювати з перенесення центру рівнину ріки Полтва. І досі центром міста вважається площа Ринок.
Для того, щоб створити нове сучасне місто, король запросив до роботи німців, адже вважав, що ні українці, ні поляки, не зможуть побудувати його за найсучаснішими технологіями. Коли німецькі ремісники і будівельники прийнялись за справу, Львів важко стало називати українським і навіть польським. Місто стало повністю німецьким: не тільки архітектурний стиль був суто таким, це якраз і не було дивним – навіть акти львівського магістрату тих часів велися на німецькому діалекті. Більшість населення Львова складали німці, а саме місто нагадувало європейське. Проте не довго Львів залишався готичним. Внаслідок пожежі у 1527 році відбулась місто потрібно було перебудовувати. Новим архітектурним експериментом став італійський ренесанс. Львів знову набув нового образу.
ЛЬВІВ І ТОРГІВЛЯ
Не можна описувати Львів 14-15 століття, не закцентувавши увагу на його вагомій торгівельній місії. Оскільки місце розташування Львову було ідеальним для розвитку торгівлі. Це — точка перетину шляхів з Заходу на Схід. Тут постійно продавали товари з усього світу: килими, прянощі, коштовності, безліч фруктів, зброї та тканин.
Торговельні таланти львів’ян відзначали всі. Ще більше вгору справи пішли у 1379 році, коли законодавчо встановили, що кожен купець, який проїжджав повз Львів, був зобов’язаний виставляти свої товари у місті протягом 2 тижнів, далі він міг везти тільки те, що не продав. І львівяни почали скуповувати все за мінімальними цінами, перепродаючи потім товар у рази дорожче. Таким чином вигравали усі: купці швидше збували товар, львів’яни збагачувались, додаючи монет до бюджету міста. Звісно, магістрат це тільки підтримував і робив все можливе, щоб місцева торгівля розвивалась. Дійшло до того, що жодних грошових операцій між собою на території Львова іноземні купці проводити не могли – тільки місцеві мали право купувати та продавати у своїх крамницях.
Зараз у Львові теж розквітає торгівля. Багато крамниць з різними товарами, багато зареєстрованих торговельних марок, деякі з яких знають і люблять жителі Луганщині.
ПЕРША КНИГА У ЛЬВОВІ ТА ІВАН ФЕДОРОВ
Маючи достатньо коштів, Львів постійно розвивався, стаючи вагомим культурним центром. Саме у ті часи у всіх на вустах почало з’являтись ім’я Івана Федорова, так, саме того, що надрукував першу книгу. Вона побачила світ у 1574 році. На її сторінках були Дії та Послання Святих Апостолів. Цікаво те, що сам Федоров заявляв, що він «відновив занедбане у Львові книгодрукарство», що свідчить про існування друкарства й раніше.
У львові стоїть пам'ятник Івану Федорову. Цікаво, що саме біля нього проводяться книжкові ярмарки. Кожен тут може знайти щось цікаве, навіть антикварні книжки.
ПЕРШИЙ ЕЛЕКТРИЧНИЙ ТРАМВАЙ
Цікавий факт – у Львові електричний трамвай з’явився раніше, ніж у Відні, у 1894 році. І зараз трамвай у Львові відіграє велику роль. По-перше, це зручний транспорт для львівян, по-друге, у Львові виготовляється сучасний трамвай “Електрон”. І не дивно, що, навіть, по площі Ринок, де проїзд транспорту заборонено, трамвай отримав право їздити.
СУЧАСНИЙ ЛЬВІВ
На сьогоднішній день Львів – велике місто, культурний центр, улюблена туристична локація безлічі українців та іноземних гостей. Місто не стоїть на місці і продовжує розвиватись у різних сферах, ремонтуватись, відбудовуватись та реставруватись. Крім своєї туристичної та культурної місії, місто несе ще й освітню функцію – університети, академії, коледжі Львова відомі всій країні високим рівнем освіти та сучасним підходом.
Тетяна ВЕРГУН, Марія КАНЬШИНА, Олександр АКЕЧІ
Матеріал виготовлено в рамках проекту журналістського обміну “Культурна спадщина Львівщини”, що реалізується за фінансової підтримки Луганської обласної державної адміністрації – обласної військово-цивільної адміністрації.
Схожі статті:
Публікації → Музеї Львова: що рекомендуємо відвідати