Львів — місто 100 церков

Львів — місто 100 церков

Львів є релігійним центром всеукраїнського значення. У ньому перебуває управлінський центр Римо-Католицької церкви в Україні.

Населення міста має складну конфесійну структуру. Релігійні громади належать греко-католицькій церкві, автокефальній православній, православній, римо-католицькій церкві. Крім того, в місті присутні Вірменська апостольська церква та протестанські церкви.

Самі жителі називають Львів “містом 100 церков”.

Пропонуємо Вашій увазі знайомство із 10-ма найстарішими храмами міста, які справляють враження своєю красою та величністю, та за час свого існування стали справді культовими.

Домініканській собор
Церква Пресвятої Євхаристії встигла побувати і палацом, і музеєм атеїзму, і складом. У Львові більш відома як Домініканський собор, адже минулому була костелом Божого тіла і монастирем домініканців. Зараз працює під керівництвом Української греко-католицької церкви. Це велична архітектурна пам’ятка пізнього бароко з оригінальним скульптурним оздобленням.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Гарнізонний храм святих апостолів Петра і Павла
У Львові відомий як костел Єзуїтів. Збудований на початку XVII ст. за взірцем римської святині Іль-Джезу. Вважається однією з найбільш культових споруд Львова.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вірменський кафедральний собор Успіння Пресвятої Борогодиці
Ця пам'ятка архітектури належить до Світової спадщини ЮНЕСКО. Це єдиний храм Вірменської апостольної церкви в Західній Україні.
Вірменську церкву збудовано у другій половині XIV століття (1363–1370 роки). Протягом століть вона була громадським і релігійним центром вірменської колонії у Львові.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Латинський кафедральний собор
Входить у топ-7 найдавніших храмів Львова. Вежа Катедри є однією з найвищих у центрі Львова (66 м) та відображена на логотипі міста. Обставини заснування храму, точне датування та фундатори залишаються нез'ясованими через відсутність первинних документів. Численна література оперує роками і гіпотезами, але приблизно відносять збудування собору до ХІV століття (перше фото статті вгорі).

Церква святого Михайла
У минулому — костел монастиря кармелітів босих. Вперше костел ордену кармелітів босих згадується в 1634 році. Монастир кармелітів, який перебував за східній лінією львівських фортифікацій на пагорбі, був оборонним комплексом. Костел виконаний з каменю. До костелу примикає прямокутна в плані будівля монастирських келій з внутрішнім подвір'ям. 

Церква святих Ольги та Єлизавети
Неоготичний храм, збудований у пам'ять про імператрицю (цісареву) Єлизавету Баварську (Габсбурґ), відому як Сісі. Внутрішня частина церкви вражає білими стінами та світлим вбранням.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Костел та кляштор бернардинів (церква Святого Андрія)
Історико — архітектурна пам'ятка ХVII століття, що знаходиться на площі Соборній. Приміщення монастиря тепер належить Центральному державному історичному архіву у Львові, а храм святого Андрія Первозваного передано Українській греко-католицькій церкві.

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

Собор святого Юра
Архикатедральний собор святого Юра розташований на Святоюрській горі висотою 321 метр над рівнем моря. Це собор Галицької митрополії УГКЦ.
До 1817 року при монастирі Чину святого Василія Великого, бароково-рококовий монументальний архітектурний ансамбль з виразними національними рисами (1744–1762), вважався головною святинею українських греко-католиків, до побудови Патріаршого собору Воскресіння Христового в Києві.
З 1998 року Собор разом із Ансамблем історичного центру Львова належить до Світової спадщини ЮНЕСКО. Багатовікову архітектурну історію Святоюрського монастиря умовно можна поділити на два великі періоди відповідно до історії його головної споруди. Перший період тривав майже півтисячоліття приблизно до середини XVIII ст., та завершився руйнацією старого храму. Другий період розпочався з будівництва нового собору та завершився у XIX ст., коли з'явилася остання з існуючих нині будівель.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Преображенська церква
Церква Преображення Господа Нашого Ісуса Христа, скорочено — Преображенська церква, розміщена у Галицькому районі міста. Будівництво тривало двадцять років — з 1878 по 1898.

Успенська церква
Цей храм побудували на кошти Львівського Успенського братства — релігійної організації православних українців, що підпорядковувалася Антиохійському Патріархату. Збудована у 1591–1629 роках за планом Павла Римлянина, за участю Войцеха Капіноса та Амвросія Прихильного. Парафія належить до Львівської єпархії Православної церкви України.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Церкви Львова — це не стільки центри духовного життя міста, скільки частка його культурного життя, повноцінного архітектурного ансамблю, який варто побачити у Львові. Це доповнить Ваш відпочинок відчуттям неймовірної атмосфери старого міста та ширше розкриє уявлення про багатонаціональність Львова.

Тетяна ВЕРГУН, Марія КАНЬШИНА, Олександр АКЕЧІ

Матеріал виготовлено в рамках проекту журналістського обміну “Культурна спадщина Львівщини”, що реалізується за фінансової підтримки Луганської обласної державної адміністрації – обласної військово-цивільної адміністрації.

Схожі статті:

ПублікаціїТуристичний Львів: культурна спадщина

ПублікаціїМузеї Львова: що рекомендуємо відвідати

НовиниЖурналісти “Медіапростір Україна” відвідали Львів