Музеї Львова: що рекомендуємо відвідати

Музеї Львова: що рекомендуємо відвідати

Львів - місто багатовікової історії, розмаїтої культури, високого мистецтва, розвинутої науки, освіти, спорту, промисловості, щедрих, щирих і працьовитих людей.
Архітектурні пам'ятки і археологічні знахідки, музеї і галереї, театри і концертні зали, національні традиції і обряди, ділова активність і зручні шляхи сполучення - все це робить Львів містом туризму.

Незважаючи на катаклізми ХХ-го століття, культурно-історична та духовна спадщина Львова збереглась значно краще, ніж у будь-яких інших регіонах України. Саме у Львові можна стати учасником відроджених традицій поколінь, пережити почуття причетності та співмислення з ними. Це і є тою особливістю Львова, що приваблює туристів.

Архітектурні пам’ятки Львова, їх своєрідна краса - особливі не лише в нашому, але й у світовому мистецтві. Це переплетення здобутків східної та західної культур. Неповторність міста гармонує з розмаїттям культурних традицій, стилів різних епох від XIII до XX століття - ренесансом, романським, готикою, бароко, рококо, ампіром, класицизмом, конструктивізмом.

Львів - одне з найбагатших міст України за кількістю і значимістю історичних, архітектурних та культурних пам’яток - їх понад 2000. На що звернути увагу, коли вперше знаходишся у Львові, які музеї відвідати?

ЩО ВІДВІДАТИ

Музей-заповідник «Личаківський цвинтар».  Один із найстаріших цвинтарів не лише України, але й Європи. Наразі окрім своїх прямих функцій він виконує роль історико-культурного музею-заповідника, прогулятися яким зможете, сплативши за квиток на вході. Можна навіть замовити групову екскурсію. Цвинтар має чималу територію, часом більше схожу на затишний парк, а на багатьох з понад 300 тисяч поховань облаштовані дуже красиві скульптури чи рельєфи. А ще тут поховано чимало видатних особистостей, серед яких Іван Франко, Володимир Івасюк, Маркіян Шашкевич, Дмитро Вітовський та інші.

Зараз це музей на площі, яка перевищує 42 га. На його території є скульптури і архітектурні споруди відомих майстрів. Цвинтар налічує біля 500 скульптур і надгробків, які мають високу мистецьку цінність. На цвинтарі знайшли місце вічного спочинку відомі діячі. Цвинтар набув статусу музею 25 листопада 1991 року.

Палац Потоцьких. Пам'ятка архітектури у Львові. Родина Потоцьких, продавши свій палац на площі Галицькій, придбала у 1822 р. нерухомість на вулиці Широкій. Перший палац збудовано у стилі класицизму за проектом архітектора Ігнатія Хамбреза. Новий палац був збудований у стилі бароко за проектом французького архітектора Луї Альфонса Рене Довернь. Проект модифіковано львівськими архітекторами Юліушем Цибульським та Людвіком Балдвіном-Рамултом.

Поряд знаходиться Музей мистецтва давньої української книги та у парку палацу закладено Парк замків та оборонних споруд давньої України, де демонструються макети оборонних споруд у розмірі 1:50.

У 2000-х рр. палац Потоцьких передали Львівській галереї мистецтв. У лютому 2015 року в палаці Потоцьких відкрили каплицю із найстарішою іконою Львова. У будівлі палацу музейні експонати європейського мистецтва ХІV-ХVІІІ ст.”

Національний музей у Львові - один з найзначніших музеїв України, фонди якого нараховують понад 130 тисяч одиниць збереження. Колекція була закладена у 1905 році як приватна фундація Митрополита Андрея Шептицького. У 1913 р. Митрополит урочистим актом передав музей в дар українській громаді. Музейна колекція давнього українського мистецтва - іконопису, скульптури, різьби, ужиткового мистецтва, рукописів та стародруків - за своєю цілісністю та чисельністю є унікальною, хоча музей і зазнав значних втрат за роки радянської влади.
У музеї діють чотири постійні експозиції, а також відбуваються тимчасові виставки українського та зарубіжного образотворчого і декоративного мистецтва. На особливу увагу заслуговує збірка рукописів та стародруків.

Національний музей у львові має чотири філіали: художньо-меморіальний музей Олекси Новаківського, Художньо-меморіальний музей Олени Кульчицької, Художньо-меморіальний музей Івана Труша, Художньо-меморіальний музей Леопольда Левицького.

Львівська галерея мистецтв, колекція якої становить понад 55 тисяч творів образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва європейських та вітчизняних майстрів.

Музей має найбагатшу в нашій державі збірку творів польських та австрійських художників, збірку дерев’яної скульптури, велику колекцію українського портрета XVI-XVIII ст. Експозиційні розділи: європейське мистецтво XIV-XX ст.: мистецтво Італії, Німеччини, Фландрії, Голландії, Іспанії, Центральної Європи, Франції, Польщі; європейське мистецтво початку XX ст. В експозиційних залах демонструється лише 5-6 % збірки, частина у Палаці Потоцьких, решта творів зберігаються у фондосховищах.

Галерея мистецтв у Львові має такі філіали: Музей сакральної барокової скульптури, Каплиця боїмів, Музей найдавніших пам'яток Львова, Музей мистецтва давньої української книги.

Львівський історичний музей знаходиться прямо на площі Ринок. Це один з найбагатших музеїв України, який за 110-річчя свого існування сформував майже 330-тисячну збірку видатних історико-мистецьких пам’яток національного та світового значення, які об’єктивно відображають історію західного регіону України та Львова від найдавніших до новітніх часів.
Відділ зброї «Музей-Арсенал», знаходиться в приміщенні колишнього міського арсеналу (1555 p.). Тут представлені старовинна холодна і вогнепальна зброя, захисне озброєння: панцирі, кольчуги, кіраси, шоломи, щити і військове спорядження майже із сорока країн світу. Вогнепальна зброя представлена гарматами, пістолетами, мушкетами.
Також на площі Ринок є Відділ меблів та порцеляни. У колишньому палаці Любомирських розміщена виставка унікальної колекції меблів, яка представляє основні стилістичні напрямки, властиві розвитку декоративно-прикладного мистецтва у Європі з XVI до поч. XX ст., а також колекція порцеляни, фаянсу. Колекція музею нараховує 17 фондових збірок із понад 18 тисячами експонатів.

Музей народної архітектури і побуту розташований на 50 га мальовничого Шевченківського гаю і є одним з найбільших в Європі. На території музею експонуються 124 пам’ятки народної дерев’яної архітектури. Серед них хати, найстаріші з яких побудовані у 1749, 1792, 1812, 1860, 1887 роках, господарсько-виробничі споруди (водяний млин, вітряки, сукновальня, тартак, кузні). Цікаві будівлі та споруди, які характеризують каркасне полонинське господарство та лісозаготі-вельний промисел. Гордістю музею є 6 дерев’яних храмів. У фондах музею зібрано понад 20 тисяч предметів побуту і творів народного мистецтва. Збірка стародруків налічує 122 експонати.

Державний меморіальний музей Михайла Грушевського відкрито в 2000 році, напередодні Дня незалежності України, у віллі неподалік Стрийського парку, в якій видатний історик, Голова Української Центральної Ради, перший Президент Української Народної Республіки (1918 p.), мешкав з родиною у 1902-1914 p.p. У шести експозиційних залах висвітлюються практично всі етапи життя і колосальної праці М. Грушевського.

Львівський літературно-меморіальний музей Івана Франка розташовано у будинку, в якому видат-ний письменник, вчений, політичний та громадський діяч жив і написав свої найкращі твори. Фонди музею налічують понад 30 тисяч одиниць збереження. Це особисті речі І. Франка, його рукописи та автографи, документи, оригінальні фотографії, першовидання творів і численна фран-кознавча література, видання творів великого Каменяра мовами народів світу. У будинку-музеї повністю відтворено робочий кабінет Івана Франка.

Аптека-музей «Під чорним орлом». Музей розміщений в приміщенні найдавнішої з існуючих у місті аптек, відкритій ще у 1735 р. У 1966 р. тут створено музей історії фармації, якому 1972 року присвоєно почесне звання народного. Зберігся старовинний інтер’єр торгового залу аптеки. У музеї є велика бібліотека старовинних медичних книг (понад 1000 екземплярів) та періодичної фармацевтичної літератури. У музеї можна побачити унікальну колекцію аптечного посуду, зразки перших ручних таблеткових машин, різноманітні преси для відтискання соку з лікарської рослинної сировини, сушильні шафи, рідкісну колекція вимірювальних приладів, музей історії медицини в приміщенні Українського лікарського товариства.

У місті працює багато музеїв в наукових установах. Це археологічний, геологічний, зоологічний, мінералогічний музеї у Львівському національному університеті імені Івана Франка, музей археології при Інституті українознавства, музей метрології та вимірювальної техніки при Львівському центрі стандартизації, метрології та сертифікації, Музей етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України. Багато музеїв, створених на громадських засадах: народний музей хліба покрови пресвятої богородиці, музей давніх графічних технік, Музей вишиваних ікон та образів.

 

Тетяна ВЕРГУН, Марія КАНЬШИНА, Олександр АКЕЧІ

Матеріал виготовлено в рамках проекту журналістського обміну “Культурна спадщина Львівщини”, що реалізується за фінансової підтримки Луганської обласної державної адміністрації – обласної військово-цивільної адміністрації.

Схожі статті:

ПублікаціїТуристичний Львів: культурна спадщина

ПублікаціїЛьвів — місто 100 церков

НовиниЖурналісти “Медіапростір Україна” відвідали Львів

ТВ 1863 просмотру