Підприємницькі та громадські ініціативи маріупольських німців

Підприємницькі та громадські ініціативи маріупольських німців

Вивчаючи кращі практики співпраці влади, громадськості та бізнесу в Запорізькій, Луганській та Донецькій областях ми побували в Маріуполі.

Цікавий приклад поєднання громадської, підприємницької та культурно-просвітньої діяльності ми побачили на прикладі роботи німецького товариства.

Мало хто знає, але німці приїхали до українських земель ще у 18 столітті. Перші німецькі колонії Катеринославської губернії (нині це територія Дніпропетровської, Донецької, Луганської областей) з’явилися у Маріупольському та Олександрівському повітах.

Декілька поколінь етнічних німців жили, працювали, кохалися, народжували дітей, і вже не знали іншої батьківщини. Німці їхали на схід України, аби отримати роботу та землю для життя.

За словами громадського та культурного діяча Сергія Штамбура, станом на 1897 рік у Маріупольському повіті (зараз це територія Донецької та Запорізької областей) вже було близько 50 німецьких колоній та хуторів, в яких жили 19 104 особи (7,52% від усього населення).

Сам Сергій народився в Маріуполі, але більшу частину життя прожив у Донецьку.

“Ми були народжені у Маріуполі, а прожили 25 років у Донецьку. У нас був дуже успішний оптовий бізнес. У своїй області ми займалися подарунковими пакетами, які вже перейшли на виробництво. Але таке гучне ім'я було по Україні, у своїй сфері. У 2014 році, коли все це почалось переїхали”, — згадує Сергій. Так, з одного боку, він повернувся на батьківщину, з іншого боку — став переселенцем.

Завдяки своєму вмінню організовувати та створювати, він почав одразу в Маріуполі активну громадську та підприємницьку діяльність. Грошей не було, але Сергію вдалося створити невеличкий бізнес, який триває на плаву їхню родину. Окрім того, Сергій проводить велосипедні екскурсії по Маріуполю, знайомить людей з історією та культурою, разом з дружиною триває магазин хенд-менду.

У Сергія нас пригостили кавою, яку ми із задоволенням пили на свіжому повітрі. Маленьку кав'ярню сім'я Штамбур відкрила завдяки гранту для підтримки малого бізнесу ПРООН.

Орендувати приміщення у центрі місто не просто, але вони пішли на це, тому що паралельно в них ще є проекти для розвитку.

Один з них — велосипедна екскурсія.

“Ми тут знаходимося, тому що велосипедна екскурсія. З неї все почалося. 2017 року. 2018 року вже почали катати туристів. У нас бувають із Франції з Греції у Німеччині цього року були навіть. І цього року були туристки з Ірландії. Виїжджати не хотіли дуже сподобалося, що ти з ними каталися”, — ділиться Сергій.

Свій проект Сергій назвав «Безкоштовний туристичний гід на велосипеді». Реалізовувала його громадська організація “Молодіжне товариство німців “Оранже", який реалізували за допомоги ПРООН. Така екскурсія — не просто розвага. Вона дає можливість показати Маріуполь як багатонаціональне українське місто, зі своєю унікальною історією і традиційними, взаємовідносинами різних жителів міста, різних національностей і віросповідань. Це і залучення уваги до долі архітектурних пам'яток міста, і спорт, і привернення уваги до створення велосипедної інфраструктури міста.

Магазин хенд-мейд, це і невеличкий бізнес, і захоплення. Цього року активісти провели виставку виробів у місті Костянтинівка на Донеччині. Виставка відбулася в межах заходу «Галерея успішних практик та новітніх ідей покращення соціальної єдності громад на сході України», який відбувся у вигляді діалогових мобільних майданчиків за підтримки Програми ООН із відновлення та розбудови миру.

Сергій є співзасновником двох громадських організацій "Маріупольське товариство німців-Відергебурт" та "Молодіжний громадський рух німців “Оранже", проводить лекції та дослідження, та активно допомогає молоді. Вважає, що головне у дільності — не офіс та канцелярія, а саме діяльність, яка важлива для розвитку:“Ми співпрацюємо з радою німцем. Користуємося різними можливостями та грантами. З вдалих проектів — проект з німецького Маріуполя, Ярмарок Майстерів Хендмейду, який ми проводили цього року на діалоговому майданчику ПРООН у Костянтинівці. семінар-експедиція до лісу, і ми хочемо це продовжити у рамках міжнародних чи молодіжних обмінів. Я ось буквально повернувся з культурного форуму німецько-українського. Випустили книжку. У нас є офіс маріупольського товариства, а тут ми знаходимося, тому що велосипедна екскурсія. Здебільшого ми збираємось на вулиці. Члени організації – молодь. Кожен має свої інтереси. Організація співпрацює з “Дойче Югент — Україна”. Це молодіжна всеукраїнська організація німецьких товариств. Діти беруть участь у форумах. Усі, крім останніх членів організації, побували у Німеччині”.

Отак, нашим українським німцям вдалося, не дивлячись на всі проблеми переселенців, влаштувати новий дім, нову справу, та при цьому розвиватися, культурно збагачуватися та мати оптимістичний погляд в майбутнє.

Тетяна ВЕРГУН

Фото нагорі — сім'я Штамбур, Сергій Штамбур — справа

Фото внизу зліва-направо - велосипедний мацданчик, кав'ярня, на майданчику біля кав'ярні

Матеріал підготовлено за підсумками візиту "Огляд кращих практик співпраці влади, громадськості та бізнесу в Запорізькій, Луганській та Донецькій областях", організованого Міністерством реінтеграції тимчасово окупованих територій за фінансової підтримки Програми ООН із відновлення та розбудови миру.

Схожі статті:

ПублікаціїОбмін досвідом у громадах Донбасу

НовиниУ Сєвєродонецьку обговорили розвиток комунікаційної сфери

ПублікаціїРеформа децентралізації проходить на Луганщині