Авдіївський меморіал “Промка”

Авдіївський меморіал “Промка”

Авдіївська “Промка” — меморіальний комплекс та музей просто неба, який створили волонтери разом з військовими. Тут бувають люди, які можуть вшанувати пам'ять загиблих, побачити наслідки війни, та почути її голоси, адже ці місця постійно обстріюють.

Вивчаючи кращі практики співпраці влади, громадськості та бізнесу в Запорізькій, Луганській та Донецькій областях, журналісти з різних областей України побували в Авдіївці. Разом з керівником Авдіївської міської військово-цивільної адміністрації Віталієм Барабашом ми побували на Меморіальному комплексі захисникам авдіївської промзони, який в народі називають “Промка”.

“Тут до позицій сепаратистів 850 метрів, — розповідає Віталій Барабаш, — 30 липня 2014 року відбувся головний бій за визволення Авдіївки. Цей меморіал було споруджено у 2017 році з ініціативи комбрига 72-ї бригади Соколова. Хлопці будували його з підручних коштів, які мали на той момент. Через деякий час ми зрозуміли, що такі місця потрібно увічнювати, робити більш значущими. Тому провели реконструкцію меморіалу за кошти місцевих підприємців-патріотів”.

Меморіальний комплекс захисникам авдіївської промзони збудований у вересні 2017 року бійцями та командуванням 1 механізованого батальйону 72 бригади ЗСУ. На початку року батальйон поніс важкі втрати в районі авдіївської промзони, і спочатку бійці ставили пам’ятні плити на місцях загибелі товаришів. А пізніше вирішили, що потрібно створити єдине місце на відкритій для відвідування ділянці, де всі могли б вшанувати пам’ять загиблих.

"Із патріотами ми склали 14 нових флагштоків. Метою було не просто відбудувати меморіал, а взяти його на баланс міста, щоби комунальні підприємства міста його обслуговували. Тому що раніше просто приїжджали час від часу волонтери і його обслуговували, — розповідає Віталій Барабаш, — Всі кошти на створення меморіалу було витрачено благодійні, ні копійки з бюджетних коштів. Робота виконувалася солдатами 72 бригади. Матеріали закуповувалися за кошти волонтерів та підприємців. Проект розробив архітектор Андрій Ярема, художники та архітектори приїжджали та працювали разом з усіма".

Зараз меморіал — це і пам'ять про загиблих бійців, імена яких на меморіальних дошках, і відкритий музей. Тут є бліндаж, з бліндажа меблями зі снарядних ящиків, посудом і дровами, прапорами з відгуками та побажаннями, та іншими експонатами, які можна побачити зазвичай у бліндажах.

Центром експозиції став великий металевий хрест. Бійці разом з волонтерами зробили ділянку біля нього, залили бетоном та поставили фронтові експонати.
"БМД 25 бригади, яка зараз стоїть тут. А от — санітарна машина, де везли поранених бійців, і в неї було пряме влучення, — розповідає Віталій Барабаш, — На момент відкриття меморіалу було вказано всіх загиблих, але зараз дописуватимемо ще. Усього понад 350 людей. А от саме ці флагштоки, про які я говорив, прапори бойових підрозділів, які брали участь у боях і які потім були тут на ротації. На жаль, ми дійшли того, що ми будемо додавати флагштоки, тому що їх не вистачає. Війна йде”.

Тетяна Вергун

Фото Олександра Сімоненка

Матеріал підготовлено за підсумками візиту "Огляд кращих практик співпраці влади, громадськості та бізнесу в Запорізькій, Луганській та Донецькій областях", організованого Міністерством реінтеграції тимчасово окупованих територій за фінансової підтримки Програми ООН із відновлення та розбудови миру.

Схожі статті:

ПублікаціїТуристичний Львів: культурна спадщина

ПублікаціїМузеї Львова: що рекомендуємо відвідати

ПублікаціїЛьвів — місто 100 церков

ТВ 747 просмотрів