Проблемні питання спадкування недоотриманої пенсії

Проблемні питання спадкування недоотриманої пенсії

Проблемні питання спадкування недоотриманої пенсії внутрішньо переміщеними особами та особами, які постраждали внаслідок збройного конфлікту на Сході України

Внаслідок збройного конфлікту на Сході України та розділення території Донецької та Луганської областей лінією зіткнення на підконтрольну та непідконтрольну Уряду України території, тисячі людей зіштовхнулися з труднощами під час отримання пенсій. Незважаючи на надзвичайну важливість пенсійного забезпечення для такої вразливої групи населення як особи похилого віку, сотні тисяч людей досі не отримали належних їм виплат.

З огляду на тривалий характер збройного конфлікту, який вже продовжується шостий рік поспіль, деякі пенсіонери можуть не дожити до моменту, коли Пенсійний фонд України (ПФУ) сплатить належну їм пенсію. За останні роки кількість таких випадків почала збільшуватися, і призвела до підвищення уваги до питання спадкування пенсійних виплат, які залишаються після смерті особи та входять до складу спадщини. Спадкоємці померлих внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та осіб з непідконтрольної території не завжди можуть отримати недоотримані пенсії через такі обставини:

органи ПФУ можуть відмовитися виплачувати недоотриману суму пенсії спадкоємцю, навіть якщо він/вона встановив(-ла) право власності на ці кошти в судовому порядку. Тут мається на увазі вимога органів ПФУ надати свідоцтво про право ВПО на спадщину, ігноруючи той факт, що право власності встановлювалося в позанотаріальному порядку;

поширеними також є випадки застосування органами ПФУ трирічного терміну давності, встановленого положеннями статті 46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», що взагалі є неприпустимим у правовідносинах щодо спадкового майна;

іноді представники ПФУ можуть відмовлятися виплачувати недоотриману пенсію представнику спадкоємця за довіреністю або вимагати документи, які прямо не передбачені законодавством;

останнім часом органи ПФУ взагалі припинили виплати недоотриманої пенсії, яка увійшла до складу спадщини, та на яку нотаріусом було видано свідоцтво про право на спадщину. Причинами для відмови є відсутність бюджетних асигнувань на виплату недоотриманої пенсії померлим ВПО.

Зрозуміло, що вирішення вищезазначених проблем потребує кваліфікованої правової допомоги, яку ВПО не завжди можуть собі дозволити, тому вимушені звертатися до організацій, які безоплатно надають правові консультації на Сході України, зокрема й до Представництва Норвезької ради у справах біженців в Україні.

Який загальний порядок отримання пенсії за померлим пенсіонером?

Для отримання пенсії, що належала пенсіонерові й залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю, члени сім’ї померлого, мають звернутися з відповідною заявою в те територіальне управління ПФУ, де пенсіонер перебував на обліку. Якщо померла особа взагалі не перебувала на обліку як ВПО в жодному з управлінь ПФУ на підконтрольній Уряду України території, члени сім’ї померлого звертаються до того відділення Пенсійного фонду, який проводив виплату допомоги на поховання.

Якщо члени сім'ї проживали разом із померлим на момент смерті останнього та можуть підтвердити це документально, вони мають звернутися до управління Пенсійного фонду із заявою про виплату нарахованої, однак неотриманої суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців із дня смерті.

У разі незвернення вищезазначеними особами за виплатою відповідної суми в шестимісячний термін, сума пенсії, що належала пенсіонерові та залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.

Отже, у разі неможливості підтвердити фактичне місце проживання з померлим на момент смерті останнього, обов’язково необхідно звернутися до нотаріуса та надати в органи Пенсійного фонду свідоцтво про право на спадщину.

Проте в багатьох випадках, а особливо, коли мова йде про ВПО, їм потрібно долати чималі відстані для вчинення зазначених дій, оскільки багато таких осіб давно виїхали за межі Донецької чи Луганської областей і зареєструвалися як внутрішньо переміщені особи в інших регіонах, іноді досить віддалених від місця проживання померлого. Це, у свою чергу, ускладнює процес отримання заявниками невиплаченої пенсії.

Трапляються випадки, коли з об’єктивних причин особа не має можливості надати свідоцтво про право на спадщину. У такому разі правовстановлюючим документом, який підтверджує право на спадщину, може бути рішення суду, що набрало законної сили.

Які документи необхідно подати для оформлення недоотриманої пенсії за померлим для ВПО?

  • Заява до уповноваженого управління ПФУ, де померлий перебував на обліку або до того органу ПФУ, яке виплатило допомогу на поховання
  • Паспорт або інший документ, який посвідчує особу
  • Свідоцтво про смерть
  • Документи, що посвідчують родинні стосунки та сумісне проживання з померлим на день його смерті
  • Якщо від імені заявника діє представник, то, окрім вищенаведених документів, необхідно надати довіреність, оформлену відповідно до вимог чинного законодавства із зазначенням повноважень представника

Додатково, майже в усіх випадках, органи ПФУ вимагають від заявників довідку ВПО, хоча такі вимоги не є законними.

Через те, що внутрішньо переміщені особи зазвичай не можуть документально підтвердити фактичне сумісне проживання з померлим на день його смерті, то замість документів про сумісне проживання, вони надають свідоцтво про право на спадщину, видане нотаріусом.

Усі документи потрібно надати як в оригіналах, так і в копіях.

Термін розгляду заяви – 10 днів, однак на практиці вся процедура отримання пенсії за померлим пенсіонером триває понад шість місяців.

Консультацію та правову допомогу з питань, пов’язаних з отриманням пенсійних виплат, які входять до складу спадщини, можна отримати в центрах правової допомоги Норвезької ради у справах біженців у мм. Сєвєродонецьк, Краматорськ, Курахове та смт Станиця Луганська або за телефоном «гарячої» лінії: 0 800 302 007 (безкоштовно зі стаціонарних і мобільних телефонів).

Інформування, консультування і правова допомога на Facebook: https://www.facebook.com/ua.nrc.no/

Усі послуги Норвезької ради у справах біженців надаються безкоштовно.


Цю публікацію підготовлено за підтримки Європейського Союзу. За зміст публікації відповідальність несе виключно Норвезька рада у справах біженців, та вона жодною мірою не відображає офіційну точку зору Європейського Союзу.

Схожі статті:

НовиниВ Сєвєродонецьку обговорили проблеми зелених зон

НовиниДецентралізація на Луганщині

НовиниДитячі майданчики в Сєвєродонецьку

ТВ 3027 просмотрів