КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА ЛУГАНЩИНИ: лікарня Сольве

КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА ЛУГАНЩИНИ: лікарня Сольве

На початку 20 століття маленька Бельгія була інвестором номер один.  Лікарня содового заводу — найбільша бельгійська спадщина за кордоном.

Перлиною Лисичанська у бельгійській історії називають лікарню Сольве. Тоді вона була чи не найкращим архітектурним об’єктом такого значення на Донбасі. Називають її так на честь бельгійського інженера Ернеста Сольве, який у партнерстві із купцем Іваном Любимовим створив акціонерне товариство «Любимов, Сольве і Ко» для виробництва соди.

Побудова лікарні содового заводу датується 1911 роком. В катеринославських єпархіальних відомостях за 1911 рік є документ, який підтверджує, що 28 грудня 1911 освячена щойно збудована лікарня содового заводу. У книзі «По Катерининській залізниці» 1912 року говориться про лікарню на 40 ліжок.

Стіни будівлі з червоної керамічної цегли, 3-4 поверхові кімнати скомпоновані навколо внутрішнього дворика, деталі оздоблення віконних прорізів цементовані. Головний фасад виконаний симетрично. Покрівля шатрова. Виконана, як і всі будівлі мікрорайону, в стилі модерн. Архітектор Юлій Цауне (Харків). Лікарня вже у той час була обладнана ліфтом, та працювала до 1995 року. Деякий час будова перебувала в дуже доброму автентичному стані. У прольотах, зокрема, зберігалися оригінальні вітражні вікна, двері, а в деяких кімнатах — навіть плитка. Щоправда, місцеві жителі потроху знімали її, щоб потім використати для власних потреб.
У 2019 році невідомими була зруйнована шиферна покрівля, будівля швидко руйнується. Навесні 2021 року, попри паркан та охорону, дах будинку підпалили невідомі. Пожежу швидко загасили, утім покрівля ще більше почала протікати. Вода дісталася вже першого поверху.

Зараз будівля знаходиться на балансі департаменту охорони здоров'я області. Нині обласні чиновники шукають підтримки іноземців у відбудові приміщення. Поки рахують кошти, які потрібні для реконструкції, місцеві активісти намагаються звернути увагу суспільства до занедбаної історичної будівлі. Вже розроблено концептуальний проєкт відновлення Бельгійської спадщини – створення інноваційного мультихабу для реалізації соціальних ініціатив, націлених на розвиток нової економіки, урбаністики, сучасного мистецтва та неформальної освіти в регіоні. Було встановлено тимчасовий захисний паркан для обмеження доступу до будівлі сторонніх осіб завдяки міжнародним партнерам. Розміщено перед фасадом будівлі 3 стовпи з сонячними панелями та світлодіодними лампами для освітлення. Розроблено та доведено до відома голови Луганської облдержадміністрації «дорожню карту».
Комплекс споруд Лисичанська, включно із будівлею лікарні, потрапив до п’ятірки номінантів конкурсу, який щорічно проводиться за підтримки фонду короля Бельгії (Belgian Heritage Abroad Award 2017).

Публікація підготовлена в межах проєкту “Документація архітектурних пам'яток Луганського регіону" що реалізується громадською організацією “Вибір” за фінансової підтримки Посольського Фонду США зі збереження культурної спадщини.

Схожі статті:

ПублікаціїКУЛЬТУРНА СПАДЩИНА ЛУГАНЩИНИ: Будівля Штейгерської школи в Лисичанську

ПублікаціїКУЛЬТУРНА СПАДЩИНА ЛУГАНЩИНИ: Як бельгійські хіміки розбудовували Лисичанськ

НовиниВ Сєвєродонецьку обговорили проблеми зелених зон