Реформа децентралізації проходить на Луганщині
Децентралізація – одна з ключових реформ, без якої фактично неможливе проведення економічних реформ. Вона закладає основи економічного зростання регіонів, залучення інвестицій, зокрема, в інфраструктурні об’єкти – лікарні, школи, місцеві дороги.
Найголовніше в реформі – децентралізація дасть можливість створити громади, які здатні взяти на себе відповідальність за свою розбудову. Вони отримають додаткове фінансування, додаткові повноваження.
Найбільша в Україні ОТГ, в межах Біловодського району, створена у 2017 році. За невеличкий проміжок часу на території Біловодщини реконструйовано школи і дітсадки, збудована Біловодська амбулаторія сімейної медицини, Біловодськ, ремонтуються дороги і спортивні об'єкти. У селищі Біловодськ працює сучасний ЦНАП, який надає громадянам 188 адміністративних послуг. Завдяки децентралізації виріс і бюджет. Субвенція на формування інфраструктури ОТГ склала 13, 5 млн гривень у 2018 році.
“Коли я був мером селища, бюджет був 7,5 млн грн, бюджет 2018 року - 252 млн, - розповідає голова Біловодської селищної ради Едуард Олєйніков, - в цьому році плануємо 350-355 млн”.
Протягом 2018 року на території Біловодської об’єднаної територіальної громади в Луганській області реалізовано 38 проектів, на що було залучено 40,7 млн гривень. За даними Луганської ОДА, проекти профінансовані за рахунок Державного фонду регіонального розвитку, субвенції з держбюджету на формування інфраструктури ОТГ, коштів обласного та місцевого бюджетів, міжнародних організацій.
“Для того, щоб створити громаду ми йшли в травні 2015 року. Але довго примірявся, чи треба це, тому що все нове, незнайоме. Але коли ми поїздили по Україні, до Польщі, Грузії, тоді і було прийнято рішення створити ОТГ і рухатися вперед, - згадує голова Біловодської селищної ради Едуард Олєйніков, - Ми капітально відремонтували дитсадки, все в роботі. З цього року в планах ремонти шкіл, інфраструктури. Думаю, люди бачать зміни. Більше уваги варто приділити селам”.
Особлива увага у Біловодській ОТГ приділяється підтримці громадської активності, адже саме громадські організації найчастіше виступають ініціаторами проектів, які реалізуються в рамках різноманітних конкурсів. Це підтверджується і результатом обласного конкурсу, де з 9 поданих проектів 7 стали переможцями. Саме громадські організації району ініціювали та реалізували проекти зі встановлення системи відеоспостереження в найбільш відвідуваних місцях смт Біловодська, встановлення спортивних тренажерів в селах Новолимарівка та Євсуг, створення кімнат психологічного розвантаження в Біловодській гімназії та Євсузькій школі, встановлення твердопаливного котла в Данилівській сільській лікарській амбулаторії, придбання обладнання для переробки харчових відходів для трьох закладів освіти та інші.
“Від нас, всіх хто тут живе, залежить наша доля, в тому числі кожного громадянина: фермера, підприємця, лікаря і всіх інших. Об'єднавшись на папері ми поки ще не зовсім об'єдналися в наших серцях і умах, тому потрібно згуртування громади. Щоб ми були один до одного добрішими. Ми запровадили програму для того, щоб організації своїми зусиллями написали програму, відстояли її”, - вважає Едуард Миколайович.
Стратегічна ціль реформи — створити систему врядування, яка спроможна якісно надавати послуги населенню. При цьому успіх та ефективність децентралізації залежить від ефективності співпраці політиків, громад, чиновників, суспільства. На сьогоднішній день громади відчувають підтримку обласного та державного керівництва, ЮНІСЕФ, ПРООН.
“Розвиток ми такий отримали тільки завдяки підтримці Уряду і розуміння обласного керівництва. Ми і пішли на цей крок, сподіваючись на підтримку Уряду, - поділився Едуард Олєйніков, - Величезне спасибі, і обласному керівництву, і Уряду, і тим, хто дає можливість нам розвиватися”.
Сьогодні на Луганщині створено 22 обїєднані територіальні громади. Уряд не залищає осторонь і територію, яка на сьогодні окупована. Кабінет Міністрів прийняв зміни до перспективного плану формування територій громад Луганської області.
"Досі ми приймали рішення лише щодо звільнених територій Луганської області. Зараз приступаємо до того, щоб формувати перспективний план створення ОТГ на тимчасово окупованих територіях", - зазначив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.
Після звільнення тимчасово окупованих територій там запланували створення 11 ОТГ з центрами в Алчевську, Довжанську, Зимогір’ї, Кадіївці, Лутугиному, Молодогвардійську, Луганську, Антрациті, Ровеньках, Сорокинському, Хрустальненську.
"Для нас важливо показати людям, які стали заручниками цієї ситуації на тимчасово окупованих територіях, що є конкретні перспективи розвитку", - сказав Геннадій Зубко.
Схожі статті:
Публікації → Обмін досвідом у громадах Донбасу
Новини → У Сєвєродонецьку обговорили розвиток комунікаційної сфери
Публікації → На Луганщині вирішують проблеми сучасними методами