Норвезька рада у справах біженців (NRC) та Лікарі світу (MdM) допомагають сільським амбулаторіям

Норвезька рада у справах біженців (NRC) та Лікарі світу (MdM) допомагають сільським амбулаторіям

Норвезька рада у справах біженців (NRC) та Лікарі світу (MdM) ремонтують санітарні вузли, надають медичне обладнання та ваучери в амбулаторіях віддалених сіл Станично-Луганської громади.

«Два роки тому постало питання про ліквідацію нашої амбулаторії. Проте, небайдужі люди закупили меблі та обладнання, зробили ремонт. Тепер не потрібно їхати до Станиці Луганської, бігати з поверху на поверх, адже я пережив інфаркт і потребую багатьох обстежень. Щиро дякуємо за увагу та турботу, підтримку літніх людей безкоштовними ліками та аналізами», – говорить В’ячеслав Конкін (72 роки), який прийшов на прийом до амбулаторії у Валуйському.

Система охорони здоров'я продовжує витримувати масштабний вплив збройного конфлікту на Сході України. Проблеми, з якими стикаються лікарні, значні. Їм доводиться допомагати постраждалим у бойових діях та лікувати пацієнтів із хронічними та повсякденними хворобами, які теж не припинили існувати. Ситуацію ускладнив прямий і непрямий вплив пандемії Covid-19, яка становить особливу загрозу для здоров’я вразливих людей.

«У 2014 році в нашій поліклініці повибивало всі шибки, але ми не припиняли роботу. Зарплату не платили, але ми продовжували сюди приходити, бо людям потрібна була наша допомога. Попри те, що основний ремонт будівлі було завершено у 2019 році, нам все ще потрібна суттєва підтримка», – говорить Галина Резніченко (57 років), сімейний лікар амбулаторії с. Валуйське.

Незахищеність, відсутність технічного обслуговування застарілих медичних закладів та медичного обладнання, дефіцит ліків та медичних матеріалів, нестача персоналу та обмежений доступ до лікарень та аптек серйозно порушили здатність системи впоратися з новими та наявними потребами охорони здоров’я.

«Люди похилого віку потребують постійної допомоги, наприклад, вимірювання тиску, рівня цукру в крові. Нам потрібні медикаменти різного спектра. Аптека в Комишному працює двічі на тиждень, але не вистачає навіть простих ліків – аспірину, парацетамолу. І поки не зрозуміло, чи зможе військова-цивільна адміністрація виділити на це фінансування», – говорить Людмила Сольона (52 роки), діловод відділу координації роботи на селі Станично-Луганської селищної військово-цивільної адміністрації.

Пандемія Covid-19 також визначила проблеми доступу до води, санітарії та гігієни — особливо відсутність засобів гігієни рук — основного недоліку профілактики інфекцій та контролю. Найбільш серйозні проблеми в закладах охорони здоров’я зводяться до сантехніки: змішувачі не працюють, а туалети взагалі не включено до плану будівництва. Вода, санітарія та гігієна часто займають останнє місце в списку пріоритетів сфери охорони здоров’я.

З огляду на це, NRC та MdM об’єднали свої зусилля, щоб забезпечити амбулаторії необхідними засобами для боротьби з дедалі вищим рівнем неінфекційних захворювань серед населення, яке постраждало внаслідок конфлікту, а також загострення психічних захворювань та збільшення психосоціальних потреб. За підтримки Гуманітарного фонду для України, створений Міжорганізаційний нексус-консорціум реалізує комплексну діяльність для досягнення колективних результатів у різних напрямках із залученням місцевої влади, забезпечуючи довгострокові рішення.

«Для зменшення рівня потреб, ризиків та вразливості, ми відновили туалети та пункти для миття рук, поставили медичні матеріали та технічне обладнання, запустили програму ваучерів для пацієнтів на лабораторно-діагностичні дослідження та розпочали тренінги для медичного персоналу в амбулаторіях сіл Валуйське та Комишне Луганської області – перших двох з десяти закладів охорони здоров’я, відібраних для спільної інтервенції. Місцева влада погодилася прийняти надане обладнання та відбудовані приміщення для належного обслуговування», – говорить Надія Роменська, начальниця відділу співпраці з партнерами NRC.

Факти

Кластер з питань охорони здоров'я повідомляє, що 35% закладів первинної медичної допомоги зруйновані або перебувають у незадовільному стані через відсутність технічного обслуговування, особливо в сільській місцевості.

Експрес-оцінка NRC в Луганській області показала, що 72% досліджених закладів охорони здоров’я не мали місць для миття рук або мила, і жодний з них не мав обладнаного доступу для людей з інвалідністю. У 83% закладів охорони здоров’я не було жодних урн для утилізації відходів або розділення відходів, та ці заклади мали хронічний дефіцит витратних матеріалів. Також 83% закладів не мали окремих туалетів.

Згідно зі звітом MdM «Вплив реформи охорони здоров’я на рівень надання послуг з охорони здоров’я», основними бар’єрами, які перешкоджають доступу до якісних медичних послуг, є прямі наслідки конфлікту:

дефіцит лікарів на первинній ланці та специфічні демографічні показники медичного персоналу (зазвичай це особи пенсійного та передпенсійного віку);

зруйнована інфраструктура;

перебої електро- та водопостачання, проблеми з інтернетом, в деяких населених пунктах взагалі немає мережі (в сільській місцевості);

відсутність аптек, аптечних пунктів у населених пунктах поблизу лінії зіткнення;

більшість населення – це особи 60+, які потребують додаткової медичної допомоги;

вплив конфлікту на стан психічного здоров’я населення, що знижує можливість отримання якісних результатів, як того вимагає реформа охорони здоров’я.

Інформація відділу зі зв'язків з громадськістю NRC

Норвезька рада у справах біженців (NRC) – незалежна гуманітарна організація, що надає підтримку населенню, яке постраждало внаслідок переміщення. Ми працюємо в понад 30 країнах, де допомагаємо рятувати життя та відновлювати майбутнє. NRC розпочала гуманітарну діяльність в Україні в листопаді 2014 року, де продовжує допомагати постраждалому внаслідок конфлікту населенню Донецької та Луганської областей. За підтримки наших донорів, ми підтримуємо внутрішньо переміщених осіб та населення, яке проживає в громадах, що постраждали від конфлікту, особливо вздовж лінії зіткнення. NRC надає послуги з правової допомоги, покращує санітарні умови громадської інфраструктури, підтримує незахищені родини основними продуктами харчування протягом зимового сезону, а також здійснює низку заходів щодо життєзабезпечення.

Організація «Лікарі світу» (MdM) є незалежним міжнародним об’єднанням активістів, які надають допомогу, збирають свідчення та сприяють суспільним змінам. Через свою мережу, MdM працює над понад 400 програмами у 80 країнах. MdM виступає за світ, в якому немає перешкод у доступі до медичних послуг, світ, в якому право на здоров’я визнано фундаментальним правом людини. У квітні 2015 року організація «Лікарі світу» розпочала гуманітарну місію на Сході України з метою забезпечення доступу до медичних послуг для найбільш вразливих категорій населення, зокрема для людей похилого віку та тих, хто страждає на хронічні хвороби. Однією з головних задач MdM є вчасне надання населенню якісних послуг у сфері первинної медико-санітарної допомоги, охорони сексуального та репродуктивного здоров’я, психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, а також протидії гендерно обумовленому насильству.

Схожі статті:

НовиниВ Сєвєродонецьку обговорили проблеми зелених зон

НовиниДецентралізація на Луганщині