КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА ЛУГАНЩИНИ: історичні будівлі Старобільська
Старобільськ отримав статус міста у 1938 році, а був заснований ще у 1686 році українськими козаками як Слобода Більська. З 1730-х він позначається на мапах як селище Стара Біла, а згодом стає повітовим центром Харківської губернії під назвою Старобільске. У 20-ті роки минулого століття Старобільський повіт був перетворений на Старобільський район сучасної Луганської області.
Старобільщина була аграрним кластером Харківської губернії. Вона не мала великих підприємств, тому промислову революцію кінця XIX-початку ХХ століття практично не помітила. Але місцеве купецтво завжди йшло в ногу з часом і розуміло вигоди впровадження новітніх на той час технологій. Тому у Старобільську з’явилося перше на Донбасі типове пожежне депо, перший у Харківській губернії сінематограф, найсучасніше борошномельне обладнання, прогресивне ремісниче училище та багато іншого. Про будівлі, які зберігають історію — у нашому матеріалі.
Перше типове пожежне депо (фото нагорі) на Донбасі було побудовано у 1908 році. Хоча воно і не гармоніювало із загальним архітектурним ансамблем, але дозвіл на його будівництво отримали. Висока цегляна каланча і будівлі Кожуховського пожежного депо збереглися до нашого часу. Знаходиться будівля за адресою м. Старобільськ, вул. Центральна, 17.
Училище для дівчат було побудоване купцем Кожуховим (стара поліклініка). Гострою проблемою у Старобільському повіті була народна освіта. Кожухов не залишився байдужим і побудував за свої кошти найкращу чотирикласну школу для дівчат. Вона налічувала чотири великі класи, бібліотеку, їдальню, учительську. Пропрацювала з 1894 до 1919 року, а з 1924 року і до сьогодні в ній розташовується міська поліклініка. Будівлю знаходиться за адресою м. Старобільськ, вул. Слобожанська 21.
Будинок Руднєва. У центрі міста розташована будівля купця М. Руднєва. Він жив в іншому будинку, а в кутовій будівлі купець провадив свій бізнес: магазини, готель, ресторан. Сьогодні тут працює кінотеатр «Фурор», у приміщенні якого ще в далекому лютому 1919 року відбувся з’їзд Рад Старобільського повіту. У мебльованих кімнатах готелю жили свого часу письменники Ільф і Петров. За словами очевидців того часу, саме з балкона цього будинку батько Махно звертався до народу. Будинок розташований за адресою м. Старобільськ, вул. Руднєва (вул. Володарського).
Будівля колишнього теапрокату. На початку XX століття у місті з’явився приватний драматичний театр, заснований у червні 1909 року місцевим підприємцем та власником Старобільської нотаріальної контори Досифеєм Марковичем Поповичем. А відкритий у 1912 році кінематограф «Фурор» могли відвідувати лише привілейовані, оскільки вхідна плата була аж занадто високою. Потім деякий час у будівлі знаходився кінотеатр «Комуніст», після нього – Будинок культури ім. Коцюбинського. Багато років тут розміщувалася майстерня «Теопрокат». Будівля знаходиться за адресою м. Старобільськ вул. Велика Садова.
Ремісниче училище. У 1893 запрацювало ремісниче училище, будівля якого зберіглася дотепер. Тепер у ній розташовується краєзнавчий музей. Його відкрили у 1926 році. А відіграв важливу роль у його становленні завідувач метеорологічної станції Я.П. Сімонов. Наразі з 2015 році Луганський обласний краєзнавчий музей розташований на базі Старобільського районного краєзнавчого музею. Знаходиться будівля за адресою м. Старобільськ, вул. Гімназична, б.53.
Публікація підготовлена в межах проєкту “Документація архітектурних пам'яток Луганського регіону" що реалізується громадською організацією “Вибір” за фінансової підтримки Посольського Фонду США зі збереження культурної спадщини.
Схожі статті:
Публікації → КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА ЛУГАНЩИНИ: архітектура Старобільщини