КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА ЛУГАНЩИНИ: архітектура Старобільщини

КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА ЛУГАНЩИНИ: архітектура Старобільщини

Не кожен край Луганської області має таку давню історію, як Старобільщина. Датою заснування самого міста вважається 1686 рік, коли українські козаки заснували слободу, яка розвивалася протягом XVIII – XIX ст., та стала значним торговим центром. У 1797р. слобода стала містом Старобільськ, центром однойменного Слобідсько-Українського повіту. Старобільський повіт був найбільшим за територією і найчисельнішим за населенням у Харківській губернії. Місто стало великим торговим центром, у якому щорічно проводились великі ярмарки. 

У місті зберіглося багато пам’яток архітектури XIX ст., діючий жіночій монастир «Всех скорбящих радостє», багато релігійних споруд, житлових, промислових та торговельних будинків.

Будівля Свято-Миколаївського кафедрального собору (фото нагорі). 13 серпня 1858 року Священним Синодом прийнято рішення побудувати в місті Старобільськ Харківської єпархії камінний храм з ім’ям Миколаївський. Побудували його на честь Святителя Миколая Мирлікійського Чудотворця на знак пам'яті померлого імператора Миколи I. Зі встановленням Сєвєродонецько-Старобільської єпархії Миколаївська церква була перейменована на Свято-Миколаївський Кафедральний Собор. Зараз будівля в робочому стані. Знаходиться за адресою м. Старобільськ, вул. Світличного, 11.

Старобільський Свято-Скорботний жіночий монастир "Всіх скорботних радість” виник спочатку як притулок для дівчат-сиріт, який організувала в 1849 році дворянка А. Булич. У 1862 р. притулок перетворився у жіночу громаду на честь ікони Божої Матері «Всіх скорботних Радість». Згодом спорудили зимовий храм на честь Святої Живоначальної Трійці, а в 1886 році громаду звели до ступеня монастиря. Головний храм монастиря зводили 28 років. Усі його частини складені за однією віссю. У 1890 році в монастирі вже було 300 монахинь, не враховуючи послушниць.
Під час Першої світової війни відкрився лазарет для тифозних поранених солдатів, за якими відмовилися доглядати лікарі. У 1924 році прихисток розігнали, частина сестер загинула або опинилася серед заарештованих. У радянські часи на території розміщувалася військова частина, а під час війни – концтабір. У 1992 році храми були повернені православній церкви, а вже через рік знову почав діяти монастир. Головна святиня – чудодійна ікона Божої Матері «Всіх скорботних Радість». За весь цей час монастир дуже постраждав: дзвіниця і бані храмів розібрали, знищено позолочений іконостас, засипані ставок та підземні ходи, кладовище перерито. Сама будівля в добротному стані, знаходиться за адресою м. Старобільськ, вул. Монастирська, 43.

Магазин Ковтунова. Наприкінці XIX століття у двоповерховій будівлі, що навпроти магазину Руднєва, розташовувався магазин, який називали «двоповерховим». Володів ним купець М.І. Ковтунов, в одному з відділів магазину торгували ювелірними прикрасами. Купець Ковтунов володів від 7 до 10 тис. десятинами, спиртзаводами та олійницею. Будівля зберіглася і до наших часів. Знаходиться за адресою м. Старобільськ, вул. Центральна, 31.

Олександрівська чоловіча гімназія є найстарішою будівлею, збудована в 1878 році. У колишній будівлі Олександрівської чоловічої гімназії зараз розташовується Старобільській ліцей, а на місці будинку Ковтунова – спортмайданчик. У 1945 – 1949 роках у приміщенні школи розташовувалася жіноча школа. Будівля у добротному стані, знаходиться за адресою м. Старобільськ, вул. Руднєва, 25.

Катеринівська гімназія. Майже сто років тому в Старобільську була відкрита Катеринівська (в деяких джерелах Миколаївська) жіноча гімназія. Її введено в експлуатацію в 1909 році. Будівля, у якій знаходилася ця гімназія, досі прикрашає наше місто. Зараз це будівля Коледжу Луганського національного університету імені Тараса Шевченка.
Знаходиться з адресою м. Старобільськ, пл. Гоголя, 1.

Про інші старовинні будівлі, які розповідають про нашу історію — в наступному матеріалі.

Публікація підготовлена в межах проєкту “Документація архітектурних пам'яток Луганського регіону" що реалізується громадською організацією “Вибір” за фінансової підтримки Посольського Фонду США зі збереження культурної спадщини.

Схожі статті:

ПублікаціїКУЛЬТУРНА СПАДЩИНА ЛУГАНЩИНИ: історичні будівлі Старобільська

НовиниВ Сєвєродонецьку обговорили проблеми зелених зон