Як жінки змінюють Донбас: досвід правозахисного центру “Ліга жінок-виборців”

Як жінки змінюють Донбас: досвід правозахисного центру “Ліга жінок-виборців”

В українському суспільному житті жінки завжди займали визначне місце. Великі українки роблять свій внесок в історію країни наряду з чоловіками – це громадські діячки, вчені, літераторки, художниці. Виклики часу змушують наразі суспільство приділяти особливу увагу потребам жінок, їх самоактуалізації, безпеці, зміні ролей у сучасному світі. Краще за всіх з цією задачею впорюються, знов таки, жінки.

ГО “Правозахисний центр “Ліга жінок-виборців”, маючи шестирічний досвід роботи в сфері захисту прав людини та розвитку громад, займається налагоджуванням правої та просвітницької роботи, наданням первинної правової допомоги, моніторингом місцевих проблем, підвищенням ролі жінок в житті суспільства.

Організація створила центр правової допомоги, отримує велику кількість звернень від мешканців Маріуполя та з так званої “сірої” зони, яка розпочинається в 10 км від міста. Головна задача - підвищення правової захищеності найбільш вразливих категорій населення та посилення правових можливостей членів громади міста Маріуполь через надання безоплатної правової допомоги та експертний супровід вирішення місцевих проблем правовим шляхом. Люди звертаються з питаннями щодо поновлення документів, оформлення соціальної допомоги, поновлення прав власності.

"Наша мета - зміцнення потенціалу та професійних навичок активних жінок Донеччини в області реалізації соціальних ініціатив та проектів, підвищення їх впливу на місцеві органи влади,- зазначає керівниця Правозахисного центру “Ліга жінок-виборців” Дар'я Левчук, - А також подолання гендерних стереотипів серед жінок Донеччини щодо їх ролі у сучасному українському суспільстві та формування гендерної культури донеччан".

Взимку організація провела інформаційну кампанію «Активні жінки – агенти змін в місцевих громадах Донеччини!». Активісти розробили та розповсюдили буклет “Як впливати на процес прийняття рішень в місцевих громадах” та постер “Як стати лідером громади”. Матеріали волонтери розповсюдили через громадські організації, соціальні служби, ВНЗ та молодіжні хаби Донеччини. Це допомогло підвищити обізнаність жінок щодо інструментів відстоювання власних прав та громадської участі. Кампанію проведено в рамках проекту “Посилення ролі жінок як рівних учасниць у процесі реформування та демократичного розвитку Донбасу”. Також в рамках проекту у січні проведено прес-конференцію щодо результатів конкурсу журналістських робіт «Як жінка може впливати на прийняття важливих рішень в місцевих громадах?». Експерти організації презентували результати конкурсу журналістських робіт та нагородили переможців.

“За 6 років, які наша організація працює на Донбасі, ми стикались з великою кількістю активних та хоробрих жінок, які кожного дня змінюють свої маленькі міста та селища. Вони відстоюють права жінок, створюють нові бізнес-проекти, йдуть у політику та перемагають, - поділилася Дар'я Левчук, - У нас виникла ідея фотовиставки, щоб розповісти про цих жінок широкій аудиторії, коли люди на конкретних прикладах побачать, як змінюється Донбас в умовах війни та який вплив на ці процеси мають жінки. Наша команда вела переговори з жінками, які представляють громадський сектор, політику, бізнес, щоб створити ідеальні образи та локації для фотосесій. В результаті ми отримали двадцять одну історію успішних жінок Донбасу, що реалізують корисні соціальні проекти, розвивають громади та є лідерами в своїх сферах". З історіями жінок-героїнь фотовиставки можна ознайомитись на сторінці організації в Фейсбук.

У лютому за ініціативи Правозахисного центру “Ліга жінок-виборців” в місті Лиман пройшов семінар для місцевих регіональних ЗМІ «Гендерні стереотипи в регіональній журналістиці та способи їх подолання». Під час заходу учасники вчилися розпізнавати гендерні ролі і стереотипи, які призводять до дискримінації та порушення прав людини в різних сферах життя.

"Поняття «гендер» не завжди правильно розуміють, тому важливо сформувати у журналістів чітке розуміння і бачення гендерних аспектів і питань для успішної роботи по цій темі." – пояснює тренер Алла Гуцол.

Проект “Посилення ролі жінок як рівних учасниць у процесі реформування та демократичного розвитку Донбасу”, реалізований організацією цього року, є дуже важливим саме для регіону, охопленого військовим конфліктом.

“Сьогодні гендерна дискримінація посилюється в зв'язку з військовим конфліктом на сході України, економічною та соціальною кризою та вжитими урядом заходами суворої економії з метою її подолання, - відмічає Дар'я Левчук, керівник громадської організації “Ліга жінок-виборців”, - Жінки і діти складають дві третини з 1,6 мільйонів офіційно зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб. Вони стикаються з труднощами при здійсненні своїх економічних і соціальних прав: доступом до робочих місць, медичного обслуговування, житла, соціальних послуг та пільг. Жінки несуть відповідальність за забезпечення соціального добробуту та забезпечують побутові потреби. Порушення принципу верховенства права та економічні труднощі посилюють вразливість до випадків сексуального насильства і торгівлі людьми".

Тому просування гендерної рівності в якості рушійної сили сталого розвитку країни підтримує система ООН в Україні, Уряд, Парламент і громадянське суспільство, щоб забезпечити політичну, соціальну і економічну участь жінок та зміцнити їх роль в процесі здійснення реформ, забезпечити дотримання Україною міжнародних договірних зобов'язань і досягнення цілей сталого розвитку до 2030 року.

Ліга жінок-виборців

Схожі статті:

НовиниЯк проходить монетизація субсидій на Луганщині

ПублікаціїП'ять запитань про субсидію.Що потрібно знати

НовиниВ Сєвєродонецьку обговорили проблеми зелених зон

ТВ 809 просмотрів