Червоний Хрест на Луганщині

Червоний Хрест на Луганщині

У Сєвєродонецьку в рамках святкування 100-річчя створення організації «Товариства Червоного Хреста» організована зустріч працівників Червоного Хреста з журналістами.

Робота Червоного Хреста, незважаючи на свій 100-річний термін, залишається актуальною і сьогодні, особливо на Луганщині.

Санітарно-медичне просвітництво

«Багато хто не знає, до 1960 року не було медичних училищ, і медсестер готували на курсах Червоного Хреста, — розповіла Ольга Кудаєва, керівник Луганської обласної організації «Товариства Червоного Хреста», — завдяки такій підготовці на курсах до 40-го року пройшли навчання понад 264 тисяч медсестер, були підготовлені сандружини і саніспектора. На цих же курсах пройшла навчання керівник Луганської обласної організації Сердюк Марія Дмитрівна. Під час Другої світової війни підготовлені кадри надали допомогу понад 72% поранених, і тому вони залишилися в строю».

Заслуги вихованок Червоного Хреста були дуже високо оцінені на міжнародному рівні. Медаллю Флоренц Найтінгейл були нагороджені 17 медичних сестер, в тому числі і Сердюк Марія Дмитрівна. «Хочу сказати, що особистість її легендарна, людина пройшла війну, була в полоні, воювала санінструктором в морській піхоті, — поділилася Ольга Тихонівна Кудаєва, — Марія Дмитрівна після війни очолила Луганську обласну організацію Червоного Хреста і організація займала одне з провідних місць в Україні. У 50-60-ті роки були підготовлені громадські саніспектори. Це були навчені санітарні активісти, працювали спільно з обласною санстанцією і завдяки цьому інспектори проводили комісійно надання допомоги санстанції, перевіряли вулиці, магазини, підприємства харчування. «За їх сприяння було висаджено дуже багато дерев у Луганську і області. І тому ми бачимо такі прекрасні парки і сквери», — поділилася Ольга Кудаєва, — Рух існував до 80-х років. Потім за непотрібністю санепідемслужби припинили залучення громадськості. Особисто моя думка — коли громадськість допомагає і самоорганізовується в питаннях санітарії це дуже добре. Це екологія наша з вами».

Актуально стоїть питання підготовки населення навичкам першої лікарської допомоги. Зараз в обласній організації підготовлено 3 тренера і 7 інструкторів, які проводять навчання не тільки на лінії розмежування, а й у всіх районах за тими заявками, які надходять і від організацій і населення.

Червоний Хрест і Чорнобиль

Під час Чорнобильської аварії Луганщина не залишалася осторонь від цієї проблеми. Було організовано збір продуктів харчування, на той момент було надано і розподілено понад 7 тисяч тонн продуктів харчування, понад 105 тонн сухого молока, полівітамінів. Всі райони, а у нас в області 34 міста і району, в яких є представництво Червоного Хреста, взяли участь в ліквідації Чорнобильської аварії.

Червоний хрест і АТО

Починаючи з 2014-го року в Луганській області були підготовлені волонтери, ще до збройного конфлікту, які надавали допомогу населенню в різних видах. «Зараз ми їх називаємо «загін швидкого реагування», — розповіла Ольга Кудаєва. — Ми вивозили населення, особливо літнє, разом зі швидкою допомогою з Луганська. Так само хлопці надавали допомогу пораненим під час конфлікту в Луганську. І починаючи з 14-го року, коли передислокувалася Луганська обласна організація на територію підконтрольну. Але в зв'язку з тим, що у нас є принцип нейтральності, Червоний Хрест здійснює свою діяльність на тій території в усіх містах і районах. Жоден з голів під час збройного конфлікту не пішов зі свого робочого місця, всі залишалися на своїх робочих місцях і до теперішнього часу працюють. Під час активних бойових дій люди пішли в Червоний Хрест. Їх потрібно було якось організувати і надати якусь допомогу. Завдяки тому, що у нас були запаси на випадок надзвичайних ситуацій, в першу чергу, ми надали допомогу цими запасами. Це були ковдри, на той момент якісь речі».

Допомога організацій Червоного Хреста України

Велику допомогу надали наші сусіди. Це Харківська організація, Волинська, Хмельницька, Житомирська, Закарпатська. Вони надавали допомогу речами.

Міжнародна допомога Луганщині

«Японія, Фінляндія, всі передавали сюди і одяг і продукти харчування», — розповіла Ольга Кудаєва. — Дуже велику допомогу надали на тому етапі наші партнери — міжнародна організація ЮНІСЕФ. Це 908 гігієнічних наборів. І хочу сказати, допомога була дуже доречною, матусі приїхали з малюками без памперсів. Ну, хто пережив цю ситуацію, вони зрозуміють. Працівники роздали 4400 продовольчих наборів для 620 сімей в Лисичанську, який постраждав найбільше. Були Австрійським Червоним Хрестом видані ваучери, так само були видані ваучери на продовольство. Австрійський Червоний Хрест перший почав працювати за ваучерами разом з комунальним підприємством «Фармація». Спочатку була надана допомога 430 онкологічним хворим, а в 2017-му році організацією було видано на лінії розмежування в Попаснянському, Новоайдарському та Станично-Луганському районах понад півтори тисячі фарваучеров онкологічним хворим і хворим на цукровий діабет».

Завдяки китайському Червоному Хресту були віддані у медичні установи засоби гігієни, а також медичне обладнання, дефібрилятор також рентген установки, ліжка.

Співпраця з Міжнародним Червоним Хрестом

Міжнародний Червоний Хрест до збройного конфлікту мав представництво тільки в Києві, Харкові та Донецьку. У Луганську область представництво і субделегація зайшли тільки в 14 серпня 2014 року.

«Була надана допомога і засобами гігієни та продуктами. Ми видавали допомогу продуктами харчування та Міжнародний комітет Червоного Хреста запропонував надавати допомогу хлібом, випічкою. Ми видавали хліб, уклавши меморандум з комбінатом по випічці хліба, по 1000 булок в день За цей період видали близько 80 тисяч булок хліба».

Міжнародний комітет Червоного Хреста надав допомогу в Сватівському районі під час вибуху. Були віддані 3933 ваучера на товари домашнього вжитку номіналом 2000 гривень для внутрішньо переміщених осіб в Сєвєродонецьку, Рубіжному, Кремінній, Лисичанську та Сватове. Сума допомоги склала 7 мільйонів 866 гривень.

За підтримки міжнародного комітету був організований пункт переходу, тільки в 2017 через пункт переходу пройшло 556 тисяч 804 людини, з них допомога була надана 15 тисячам, дітям і понад 6 тисячам людей з інвалідністю.

Мобільні медичні бригади

Організовано роботу мобільних медичних бригад, і не тільки на лінії розмежування, а й в Старобільському, Міловському, Новопсковському, Марківському, Троїцькому районах, в Білокуракине. Вони надали допомогу вище 41 тисячі громадян.

«Зараз з 7 мобільних бригад залишилося працювати 3. Проект закінчується в квітні місяці, і зараз ми просимо донорів, щоб цей проект був продовжений хоча б на лінії розмежування, — поділилася Ольга Кудаєва. — тому що з таких населених пунктів, як Кримське, Лопаскине, Лобачеве дістатися населенню в районну лікарню важко».

Мобільна бригада — це робота лікаря і 2 медсестер, це забір крові на цукор, зняття електрокардіограми, обстеження УЗД.

Служба розшуку

Займається служба розшуку відновленням сімейних зв'язків, розшуком рідних, які загубилися під час і до збройного конфлікту. З 104 звернень більше половина має позитивний результат і вирішує питання щодо розшуку рідних.

Червоний Хрест і волонтери

Сама організація працює з залученням волонтерів. «Волонтери — це навчені люди, волонтером бути дуже складно, тому що треба знайти час і можливість надавати допомогу. — поділилася Ольга Кудаєва. — Ось у нас існує банк одягу у всіх регіонах. У Сєвєродонецьку в банку одягу працюють переселенці і волонтери. Тільки вони всім займаються, видачею, обробкою веденням документації. Є волонтери, які виїжджають з Міжнародним комітетом Червоного Хреста на лінію розмежування. У них немає зарплати, але є відшкодування витрат, наприклад, людина поїхала на розвантаження тих же теплиць, а це дуже важко, в основному хлопці залучаються. Їм потрібно дістатися і там витрати відшкодовуються. Тут у нас працюють абсолютно безкоштовно, тому дуже велика плинність. Спочатку у нас було дуже багато молодих людей, жінок то більшість зараз вже влаштувалися на роботу, хтось виїхав, залишилися ті волонтери, які давно працюють, майже 4 роки з нами».

Червоний Хрест. Принципи

«Я вважаю, що головний принцип хреста — нейтральність, якому дуже складно відповідати. Не всі громадяни сприймають те, що ти зазвичай говориш, що ти переселенець, і ти з Луганська, не все сприймається так, як хотілося б», — поділилася Ольга Кудаєва.

Червоний Хрест в світовому русі має принципи: гуманність, неупередженість, нейтральність, незалежність, добровільність, єдність і універсальність.

Захід підготовлений активом «Медіапростір Україна» і «Луганський прес-клуб» в партнерстві з Сity Hub. Проведено в рамках ініціативи з розвитку Луганського прес-клубу.

ТВ 536 просмотрів