Громадськість розбиралася в ході децентралізації на Луганщині

Громадськість розбиралася в ході децентралізації на Луганщині

17 грудня відбулася онлайн-конференція “Децентралізація на Луганщині” за участю журналістів друкованих та онлайн-видань та представників громадських організацій. Вадим Лазніков, начальник Управління з питань нормативно-правової роботи та децентралізації, розповів про особливості децентралізаційного процесу на Луганщині та пояснив ситуацію щодо районних рад.

“Луганська та Донецька області знаходяться в дещо іншому положенні ніж інші області України, у зв'язку з тим що у нас за умов безпеки не відбулися перші вибори після зміни адміністративно-територіального устрою, і ситуація на цей час вирішується Верховній Раді України”, - зазначив Вадим Лазніков.

Для довідки, 17 грудня Верховна Рада прийняла закон, який дозволяє створювати військово-цивільні адміністрації в об'єднаних територіальних громадах, де не відбулись вибори у 2020 році. Закон підтримали 265 депутатів. "Військово-цивільні адміністрації населених пунктів утворюються на території територіальних громад у разі прийняття Центральною виборчою комісією рішення про неможливість проведення виборів до відповідних органів місцевого самоврядування", - йдеться у законі "Про внесення змін до деяких законів України щодо утворення військово-цивільних адміністрацій".

"Щодо перспектив розвитку громад, в яких відбулися вибори ви знаєте що там здійснюється формування органів місцевого самоврядування, - розповів Вадим Лазніков, - На порядку денному одним з перших питань у цих громадах є прийняття та затвердження бюджету на 2021 рік. Після формування бюджету ці громади почнуть повноцінно працювати на фінансування бюджетних установ, реалізацію програм. Звичайно, цим радам громад потрібно буде затвердити плани соціально-економічного розвитку громад. Фактично, тут все відбувається у звичайному режимі, за виключенням того, що це все вже нова територіальна основа".

На підконтрольній території Луганської області створено 26 територіальних громад.

“Територія у таких громадах значно збільшилася у порівнянні з тим, що було раніше, - зазначив Вадим Лазніков, - Також важливим є процес передачі розпорядження землями за межами населених пунктів із земельного кадастру цим громадам. Важливий, з точки зору, що це підсилює спроможність, їх ресурсні можливості. Тепер у громад з'являються нові можливості та новий ресурс, за рахунок якого громади можуть залучати кошти на свою територію, залучати інвесторів, зацікавлених тим що громади можуть надати якісь промислові майданчики для розміщення виробництв, тощо. Я не маю ілюзій, що саме цей фактор спричине вал інвестицій в Луганську область, тут дійсно є інші фактори які стримують інвестиції, але, якщо заглядати на майбутнє, то це дійсно важливий ресурс, який дозволить громадам успішно розвиватися. Є декілька факторів, таких як кадровий потенціал. Дуже важливо для громад мати відповідні кваліфіковані кадри щоб вони працював вміли працювати з інвесторами".

Нас на території Луганської області утворено 4 райони: Сєвєродонецький, Сватівський, Старобільський, Щастинський. В цих районах зараз теж відбувається формування органів місцевого самоврядування. (Дивіться - Інтерактивна мапа децентралізації)

Для довідки. 16 грудня затверджені документи, завдяки якими в Україні розпочався процес утворення або реорганізації старих районних державних адміністрацій. Відповідне розпорядження було прийнято Кабінетом Міністрів України. Під час засідання Уряду також ухвалено Порядок, за яким відбуватиметься утворення та реорганізація райдержадміністрацій, у тому числі передача майна, прав та обов’язків райдержадміністрацій, що припинили роботу у зв’язку зі зміною адмінтерустрою. Досі порядок утворення та ліквідації районних державних адміністрацій не було визначено законодавством, а отже не було правових підстав для проведення їх реорганізації. 6 грудня поточного року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування та районних державних адміністрацій», який дозволить привести їх систему у відповідність до нового адмінтерустрою.

"Щодо районів, то тут ситуація дещо складніша, ніж з громадами, - прокоментував зміни в формуванні районів Вадим Лазніков, - Бо ще на початку 2020 року дискутували питання взагалі про існування субрегіонального відділення місцевого самоврядування і передбачалося все врегулювати на рівні законопроекту про внесення змін до Конституції України. Але ви, мабуть, знаєте, що цей проект був відкликаний на початку року Президентом України, бо дуже багато було критичних зауважень до цього законопроекту і від органів місцевого самоврядування, Асоціації місцевого самоврядування, і таким чином вирішили доопрацювати цей законопроект. Ми в такій ситуації, коли, скажімо, концептуально ми рухалися в напрямку, щоб завершити децентралізацію з внесенням змін до Конституції України. І коли моделювали, як будуть розподілятися повноваження різними рівнями органів місцевого самоврядування, то виявилося, що таких повноважень не набирається багато на субрегіональний рівень, тобто на рівень районів. Тобто найбільше змістилося на базовий рівень громади, далі частина повноважень залишається на рівні області, а на районному рівні фактично майже не залишається повноважень”.
“І тепер фактично територія районних рад збільшилася.У нас на підконтрольній частині території Луганщини замість 12 районних тепер 4 у цих районах. Є райони ради але їх обсяг повноважень дуже обмежений і саме проблема питання це джерела доходів. Тобто до районного бюджету обмеження джерела доходів і по деяких районах ми бачимо що вони навіть не зможуть утримувати свій апарат", - зазначив спікер.

Детальніше про це у відео

Захід проведено в межах проекту “СІТІ-ХАБ: платформа діалогу громади та влади”, що підтримується Програмою ООН із відновлення та розбудови миру.

Схожі статті:

НовиниВ Сєвєродонецьку обговорили проблеми зелених зон

НовиниДецентралізація на Луганщині

НовиниДитячі майданчики в Сєвєродонецьку